PEATÜKK 1

PEATÜKK 2

PEATÜKK 3

PEATÜKK 4

PEATÜKK 5

PEATÜKK 6

PEATÜKK 7

Peatükk 1

Peatükk 2

Peatükk 3

Peatükk 4

Peatükk 5

Peatükk 6

Peatükk 7

4.10 HABEME JA VUNTSIDE LÕIKAMINE

Habemeks nimetatakse karvade kogumikku, mis kasvab inimese lõual, ülahuulel, põskedel ja kaelal. Habe hakkab poistel kasvama tavaliselt puberteedieas. Hormonaalsete häirete korral võib habe kasvama hakata ka naistel – seda nimetatakse hirsutismiks.
Läbi ajaloo on ühiskonna hoiak meeste habemete ja vuntside suhtes sõltunud kultuurist, usust või moest. Mõned religioonid, nagu islam ja sikhism, peavad habeme kandmist loomulikuks ja lausa kohustuslikuks kõikide meeste jaoks. Mõnes kultuuris usutakse, et habe esindab mehiseid voorusi, nagu tarkus, tugevus, seksuaalsus ja kõrge sotsiaalne staatus.
Kultuuriruumis, kus meeste näokarvad ei ole nii tavalised, kus kõik mehed ei kanna habet või kus see pole moes, seostatakse habetunud lõuga mõnikord halva hügieeni, metslasliku oleku või isegi tsiviliseerimata käitumisega.
Tänapäeval kannavad mehed habet enamasti moe pärast, või siis, kui on vaja varjata arme ja defekte näol või korrigeerida näokuju.
Habeme ja vuntside lõikamine käib juuksuri tööülesannete hulka. See tähendab, et juuksur peab oskama kliendile soovitada, milline habe ja vuntsid talle sobivad ja need vastavalt kujundama.

Tarvikud habeme ja vuntside kujundamisel

KLIENDIKATE

KAELAPABER
KAELAPINTSEL

ERINEVA SUURUSEGA KAMMID

KÕVADE HARJASTEGA HARI

FÖÖN

JUUKSELÕIKUSMASIN
TRIMMER

HABEMENUGA
KÄÄRID

Habemete kujud

Ovaalne habe – aitab saavutada ideaalset näokuju, varjab teravaid näojooni ja korrigeerib piklikku näokuju. Ovaalset habet võib lõigata nii vuntsidega kui ka ilma.

Koonusekujuline habe – muudab näo visuaalselt pikemaks ja korrigeerib ümarat näokuju.

Trapetsikujuline habe – sobib ümara näo ja terava lõua korral.

Vene habe ehk ristkülikukujuline habe – kõige kogukam ja pikem habe. Sobib kitsale ja pikale näole ja ka topeltlõua varjamiseks.

Žabookujuline habe ehk meremehe habe – lisab näole suurust. Sobib ka topeltlõua varjamiseks.

Põskhabe – läheb sujuvalt kokku vuntsidega. Sobib kitsa näokuju puhul – laseb näol paista laiemana.

Rõngashabe – habe, mis on kujundatud ümber suu. Sobib ümara näokuju puhul – laseb näol paista pikemana.

Vigurhabe – lühikeste habemekarvadega, mille sisse lõigatakse trimmeriga erinevaid kujundeid ja jooni. Sobib trenditeadlikule kandjale – lõigatakse vastavalt soovile.

Vuntside kujud

Klassikalised vuntsid – ulatuvad suunurkadeni.

Pikad vuntsid – ulatuvad lõuajooneni.

Lühikesed vuntsid – kitsamad ja lühemad klassikalistest vuntsidest.

Vigurvuntsid – kujundatakse loominguliselt olemasolevast materjalist.

Habeme ja vuntside lõikamine

Meesterahva soov habet ja vuntse kasvatada ja neid juuksuril lõigata lasta, võib olla tingitud mitmest asjaolust. Enamasti soovib mees kas korrigeerida oma näokuju või tasakaalustada proportsioone, kuid sageli võib põhjuseks olla soov varjata oma näonaha defekte. Mõned mehed kasvatavad habet aga selleks, et käia kaasas moetrendidega või siis kardinaalselt muuta oma välimust.

Selleks, et, habeme ja vuntside kuju kaunistaks meest ja täidaks oma eesmärki, peab juuksur enne habeme lõikamise alustamist, täpselt välja selgitama, milline on kliendi soov ja millise eesmärgiga ta oma habet kasvatab.
Ettevalmistuse olulised etapid habeme lõikamisel on:

Habeme ja vuntside lõikamise käigus peab juuksur kontrollima tulemust kogu töö vältel:


Lühikese habeme lõikamise töö käik:

Pika habeme lõikamise töö käik:

Habemetele kindla piirjoone andmiseks, raseeritakse kaelal ja põskedel siledaks jäetav osa habemenoaga puhtaks.