Peatükk 1
Peatükk 2
Peatükk 3
Peatükk 4
Peatükk 5
Peatükk 6
Peatükk 7
Enne lõikama asumist peab juuksur teadma, millised on inimese pea anatoomilised alad ja juuksekasvuala jaotused ning milliseid jaotusjooni juukselõikuse juures kasutada.
Inimese pea jaotatakse sektsioonideks selle anatoomilisest kujust lähtuvalt. Juuksuritel on sellisel viisil kergem mõista ja seletada, millisele jaotusele juukselõikuse käigus tähelepanu pööratakse.
Juukse olekuks ehk juuksetüübiks nimetatakse juuste erinevusi, lähtuvalt nende geneetilisest omapärast.
Kõikidel juustel, ükskõik, mis päritolu nad ei esindaks, on sama struktuur.
Juuksestruktuuri määrab ära nende seisund – juus on kas keemiliselt töödeldud või töötlemata.
TÖÖTLEMATA, NORMAALNE JUUKSEKARV
TÖÖDELDUD, POORNE JUUKSEKARV
ÜLE TÖÖDELDUD, KAHJUSTUNUD JUUKSEKARV
Juuksekarva tekstuur jaguneb:
Juuksetekstuur ei pruugi olla kogu pea ulatuses sarnane. Kuklajuuksed, pea krooniosa ning küljed ja esiosa, võivad oma tekstuurilt olla täiesti erinevad.
Tervetele ja tugevatele juustele võib anda igasuguse vormi, kuid mõni lõikus ei sobi kahjustatud juustele. Juuksur peab välja selgitama kliendi juuste seisundi ning sellest lähtuvalt läbi mõtlema, millist lõikusvormi saab kliendile teha.
Juukselõikuse õnnestumisel mängib suurt rolli juuksuri asend juuste lõikamisel.
Juuksur peab tähelepanu pöörama sellele, et seisaks lõikamise ajal nii, et näeb oma silmade ees täpselt seda osa juustest, mida parajasti lõikab. Kui juuksur seisab kogu aeg ühes kohas, tekib oht, et ei ta ei suuda kinni pidada sirgest lõikejoonest.
Juuste lõikamisel on tähtis hoida kliendi pea alati õiges asendis ehk kasutada tuleb õigeid peahoiakuid erinevate lõikusviiside jaoks. Koht, mida lõigatakse, peab olema otse ees – nii tulevad puhtad lõikusjooned ega teki soovimatuid astmeid.
Ebakorrektsed lõikusjooned rikuvad soengu väljanägemise ja vormi, erineva mahu või kõverdunud joone tõttu.
Juuksekontuur ehk juuksekasvu piir on juuksekasvuala alguspiir.
Igal inimesel on juuksekontuur erineva joonega. Juuksekasvu piir võib olla nii otsmikul kui ka kukla alumises osas, kas kõrge või madal ning vahel ka ebakorrapärane ja pööristega.
Lühikeste lõikuste ja tukajuuste lõikamisel tuleb pöörata suurt tähelepanu sellele, milline on kliendi juuksekontuur, et vältida ebameeldivaid üllatusi juukselõikuse lõppedes (nt tühjad kohad, kus kõik juuksed ei ulatu lõikuse kontuurjooneni või pöörised, mis tõstavad kuivanud juuksed püsti).
Juuksur peab endale selgeks tegema, milline on kliendi juuste loomulik kasvamise ja langemise suund, kus asuvad pööris(ed) ja milline on nende eripära. Juukseid on parem uurida enne pesemis- ja hooldusprotseduuri, et võimalikud probleemid välja selgitada juba töö algstaadiumis.
Juuste loomulik kasvusuund ja pöörised pea krooniosas, kuklal või tukas annavad juustele nende loomuliku langemise suuna.
Sageli võivad juuste loomulik kasvusuund ja pöörised piirata valikuid ja võimalusi juukselõikusel teostamisel.
Juukseid lõigatakse alati niiskelt (pestud ja käterätikukuivalt). See võimaldab vältida kunstlikke vorme ja teeb pea kuju paremini nähtavaks. Niisked juuksed näitavad paremini oma kontuuri ja loomulikku langemist. Ülekuivanud juukseid on raskem käsitleda - sageli muutuvad nad lendlevaks või on staatilise elektrilaenguga.
Juukselõikusmasinaga lõigatakse kuivatatud juukseid.
Enne lõikama asumist peavad juuksed olema hoolikalt läbi harjatud – iga jaotus ja alajaotus korrektne, kammitud ja korrapäraselt kinnitatud.
Täpseks ja lihtsamaks lõikamiseks tuleb jaotused teha kõige rohkem ühe sentimeetri laiused. Iga lõigatav alajaotus tuleb hoida kindlalt nimetissõrme ja keskmise sõrme vahel ja lõigata piki sõrmede joont. Iga uue alajaotuse võtmisel tuleb võtta kaasa üks pisikene osa eelmisest lõigatud alajaotusest (püsiv või liikuv kontrollsalk) – nii on võimalik kinni pidada lõikuse juhtjoonest.