PEATÜKK 1

PEATÜKK 2

PEATÜKK 3

PEATÜKK 4

PEATÜKK 5

PEATÜKK 6

PEATÜKK 7

Peatükk 1

Peatükk 2

Peatükk 3

Peatükk 4

Peatükk 5

Peatükk 6

Peatükk 7

7.13 NÄOKUJUD JA SOENGUKUJUD

Kolmnurkne näokuju

Kolmnurkset näokuju iseloomustab lai otsaesine ja kitsas lõug. Kontrast lõua ja põsesarnade vahel on suur ja see annab näole teravad jooned.

Sellisele näotüübile soengu tegemisel tuleb silmas pidada kahte nõuet:

Juukse pikkus võiks ulatuda allapoole kõrvanibusid ja näo juurde peaks kuuluma kohev tukk.
Soengu väliskuju paremaks muutmiseks, tuleb lisada mahtu külgedele ja pealae lähedale. Sisekuju jaoks on vaja vabastada küljed, et anda laiust laubale (nt V-kujuline tukk).

Kandiline näokuju

Kandiline näokuju on ruudukujuline ning seda näotüüpi iseloomustab lai lõuaosa ja sellega ühemõõtmeline otsaesine.

Sellise näotüübi väliskuju täiustamine vajab rohkem mahtu pealaele ja külgedele selleks, et muuta pead ümaramaks ja saavutamaks ovaalset kuju (nn ideaali). Sisemise kuju jaoks peaksid nurgad asetsema allpool (ümara kujuga tukk).

Ümar näokuju

Ümara näokuju jaoks peab soengut pikendama või kõrgendama selleks, et moodustada ovaalset kuju.
Lühikese lõikuse puhul annab tukk näole pikkust. Ümarale näokujule sobib küljele kammitud tukk ja kõrvad peaksid olema avatud. Võib kasutada asümmeetrilist tukka, mis annab näole avarust.
Valitud soengu vorm võiks laieneda veidi ülespoole. Hea oleks soengus kasutada kõverat juukselahku ja asümmeetriat.

Ovaalne näokuju

Ilu defineerimisel on tähtis osa sümmeetrial ja sellepärast eeldatakse, et naisele sobib ovaalne näokuju, kuna see on kõige proportsioonikam.
Ovaalsele näokujule sobivad igat tüüpi soengud. Teistele näokujudele sobivad soengud aitavad näokujul näida ovaalsena ehk ideaalilähedasena.

Ümberpööratud kolmnurkne näokuju

Ümberpööratud kolmnurksele näokujule on iseloomulik kitsas otsaesine ja laiem lõuajoon.

Väliskuju täiustamiseks tuleb lisada rohkem mahtu külgedele soengu ülaosas. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed.
Lauba osa tuleb muuta laiemaks, lõug kitsamaks. Põskedel ja külgedel olevad juuksed ei tohi olla kohevad, ei sobi otselahk ega siledaks ülepea kammitud juuksed. Soengu raskuspunkt peab asuma lagipeal. Küljejuuksed peavad põski katma. Sobib ka külgedelt sile kammitud soeng, mis peab olema pealael kohev. Soeng ei tohi olla otselahuga, see laiendab nägu altpoolt veelgi.

Südamekujuline näokuju

Südamekujulist näokuju iseloomustab lai otsaesine, mille juuksekasvupiir on südamekujuline ja terav, kuid veidi nurgelise joonega lõuajoon.

Väliskuju täiustamiseks peab soengumahtu vähendama külgedel (ülal) ja lisama rohkem mahtu külgedel (all) kõrvade juures. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed, nagu ka ümberpööratud kolmnurksel näokujul.

Ristkülikukujuline näokuju

Ristkülikukujulist näotüüpi iseloomustab piklik kuju lai lõuaosaga ja sellega ühemõõtmelise otsaesisega.

Väliskuju täiustamiseks peab soengumahtu vähendama meelekohtadel selleks, et moodustada ovaalset kuju. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed, nagu ka ümberpööratud kolmnurksel näokujul.

Rombikujuline näokuju

Rombikujuline näokuju on kitsa lõua ja otsaesisega. Põsesarnade juures on nägu kõige laiem.

Väliskuju täiustamiseks sobib hästi kõrvadest allpool olev kohevus. Võimalikku teravat lõuga saab pehmendada pehmete salkudega põskedel.

Igal loetletud näotüübil võivad esineda erisused, mida peab samuti soengutegemisel kindlasti arvesse võtma: liiga kõrge laup, nöbinina, liiga rasked või liiga peened näojooned, kokkusurutud või laiali venitatud näokuju, raske lõuajoon, nõrk lõug, kõrged põsesarnad, pikk kael, madal, kõrge või kitsas laup, suured ja eemaleulatuvad kõrvad.
Järgnevalt mõned nõuanded, kuidas näotüübi erisustega toime tulla: